۸۰۶۰۹۰۲ ۰۹۱۲

مشاوره واتساپ

٠٧٩٠ ٧٣٠ ٠٩١٢

مشاوره ۲۴ ساعته

کمبود کدام ویتامین باعث ریزش مو می‌شود؟

کمبود ویتامین باعث ریزش مو می_شود؟

کمبود ویتامین باعث ریزش مو می_شود؟

کمبود ویتامین باعث ریزش مو می‌شود؟ کمبود کدام ویتامین باعث ریزش مو می‌شود؟ کمبود چه ویتامینی موجب ریزش مو می‌گردد؟ عادات غذایی شما می‌تواند به طور قابل توجهی بر سلامت موهای شما تأثیر بگذارد و رفع کمبود مواد مغذی ممکن است به شما در درمان و جلوگیری از ریزش مو کمک کند. با این حال، همه مکمل‌‌های ویتامین و مواد معدنی ممکن است برای ریزش مو مفید نباشند و در صورت مصرف بیش از حد، برخی از آن‌ها می‌‌توانند مضر باشند.

درک ریزش مو: علل و عوامل رایج

ریزش مو که به آن آلوپسی نیز می‌گویند، یک بیماری شایع است که می‌تواند باعث ناراحتی عاطفی شود. ریزش مو می‌تواند بخشی طبیعی از روند پیری باشد. اما همچنین می‌تواند ناشی از طیفی از علل و عوامل دیگر باشد. این عوامل شامل موارد زیر است.

 • اختلالات ژنتیکی ارثی و بیماری‌های التهابی.
 • سرطان و درمان سرطان.
 • نوسانات هورمونی.
 • فشار.
 • بارداری.
 • کمبود ویتامین و مواد معدنی.
 • داروهای خاص.
 • کاهش وزن قابل توجه در مدت زمان کوتاه.
 • جراحی یا بیماری اخیر.

شایع‌ترین نوع ریزش مو که هم در مردان و هم در زنان تأثیر می‌گذارد، آلوپسی آندروژنتیک است که ریزش مو با الگوی مردانه یا زنانه نیز نامیده می‌شود. آلوپسی آندروژنیک یک بیماری ارثی است که در آن موها در مدتی پس از بلوغ به تدریج شروع به نازک شدن می‌کنند. ریزش مو معمولاً از یک الگوی خاص، مانند عقب رفتن خط مو و طاسی در تاج سر در مردان و نازک شدن در خط قسمت در زنان، پیروی می‌کند.

تلوژن افلوویوم (TE) و آلوپسی آره آتا (AA) دو نوع رایج دیگر از ریزش مو هستند. با TE، ریزش ناگهانی و شدید مو یک تا شش ماه پس از یک عامل استرس زا رخ می‌دهد. عوامل استرس زا می‌توانند شامل استرس روانی، بیماری شدید، رژیم‌های غذایی سخت، جراحی بزرگ یا بارداری باشند. AA یک بیماری خود ایمنی است که باعث ایجاد تکه‌های گرد ریزش مو می‌شود که به طور ناگهانی ظاهر می‌شوند. علت AA ناشناخته است، اما در افراد مبتلا به اختلالات تیروئید شایع‌تر است.

کمبود کدام ویتامین باعث ریزش مو می_شود؟

آلوپسی آندروژنتیک، تلوژن افلوویوم و آلوپسی آره آتا انواعی از ریزش موی بدون اسکار هستند، به این معنی که وقتی مو می‌ریزد، هیچ آسیبی به فولیکول مو یا خود پوست سر وارد نمی‌شود. رشد مجدد مو با گذشت زمان و درمان مناسب امکان پذیر است. تقریباً ۷۳ درصد از کل ریزش مو در این دسته قرار می‌گیرد.

نقش ویتامین‌ها و مواد معدنی

نقش ویتامین‌ها و مواد معدنی در سلامت مو: مواد مغذی ضروری برای موهای قوی و سالم؛ انواع ویتامین‌ها و مواد معدنی در رشد موهای جدید نقش دارند. آنها همچنین سیستم ایمنی بدن شما را تقویت می‌کنند، که برای موهای سالم ضروری است. ویتامین‌ها و مواد معدنی خاصی که می‌توانند به سلامت مو کمک کنند به شرح زیر هستند.

 • ویتامین A
 • ویتامین B2 (ریبوفلاوین)
 • ویتامین B3 (نیاسین)
 • ویتامین B7 (بیوتین)
 • ویتامین B9 (فولات)
 • ویتامین B12
 • ویتامین سی
 • ویتامین دی
 • ویتامین E
 • اهن
 • سلنیوم
 • فلز روی

 

شما عزیزان می‌توانید کمبود ویتامین باعث ریزش مو رو با استفاده از قرص‌های تجویزی پزشک نیز برطرف کنید! پیشنهاد می‌کنیم برای این منظور مطلب ” بهترین قرص ویتامین مو ” را نیز مطالعه کنید. همچنین مشاورین ما در مرکز کاشت مو ماه زر آماده خدمت رسانی به شما عزیزان هستند.

 • فایل ها را به اینجا بکشید
  Accepted file types: jpg, gif, png, pdf, Max. file size: 500 MB, Max. files: 3.

  رفع کمبود از طریق رژیم غذایی و مکمل‌ها

  رفع کمبود از طریق رژیم غذایی و مکمل‌ها: آیا به رشد مو کمک می‌کند؟ مصرف ویتامین‌ها و مواد معدنی کافی برای پیشگیری و مدیریت ریزش مو مهم است. اکثر مردم می‌توانند تمام نیازهای غذایی خود را از طریق یک رژیم غذایی سالم و متعادل تامین کنند.

  با این حال، اگر آزمایش خون نشان دهد که کمبود ویتامین یا مواد معدنی خاصی دارید، پزشک ممکن است مکمل‌ها را توصیه کند. مثلا:

  • ویتامین D. ویتامین D برای ایجاد سلول‌هایی که به فولیکول‌های مو تبدیل می‌شوند ضروری است. همچنین از استخوان‌های سالم و سیستم ایمنی بدن شما حمایت می‌کند. اگر دچار ریزش مو و سطوح پایین ویتامین D هستید، پزشک ممکن است مکمل‌های ویتامین D را توصیه کند.
  • اهن. آهن مسئول حمل اکسیژن به فولیکول‌های مو است تا موهای شما رشد کنند. در صورت ریزش مو و همچنین کمبود آهن که توسط آزمایشات آزمایشگاهی تایید شده است، ممکن است مکمل‌های آهن توصیه شود. آهن بیش از حد می‌تواند سمی‌باشد، بنابراین مکمل‌ها باید دقیقاً طبق دستور پزشک مصرف شوند.
  • ویتامین C. ویتامین C برای جذب آهن از رژیم غذایی شما ضروری است. اگر هم دچار ریزش مو و هم کمبود آهن هستید، مکمل‌های ویتامین C می‌توانند به شما کمک کنند.
  • ویتامین B، بیوتین و اسید فولیک: ویتامین‌های B در بسیاری از عملکردهای بدن از جمله تقسیم سلولی نقش دارند. بیوتین نوعی ویتامین B (B7) است که به بدن کمک می‌کند تا غذا را به انرژی تبدیل کند و ارتباطات سلولی را مدیریت کند. ریزش مو می‌تواند از علائم کمبود بیوتین باشد. اگر کمبود دارید، مصرف بیوتین می‌تواند به توقف ریزش مو کمک کند. اما اگر کمبود بیوتین تایید شده ای ندارید، مصرف مکمل‌های بیوتین به ریزش مو کمک نمی‌کند.
  • فلز روی: روی یکی دیگر از مواد معدنی کمیاب است که از عملکرد سلول‌های سالم پشتیبانی می‌کند. کمبود روی نادر است، اما با آلوپسی همراه است. با این حال، تحقیقات در مورد اینکه آیا اصلاح کمبود روی می‌تواند به علائم آلوپسی، از جمله ریزش مو کمک کند، متفاوت است.
  • ویتامین E: ویتامین E به حمایت از سیستم ایمنی و سایر عملکردهای بدن کمک می‌کند. اطلاعات کمی‌در مورد ویتامین E و ریزش مو وجود دارد.
  • منیزیم: منیزیم یک عنصر شیمیایی است که از سلامت مغز حمایت می‌کند. ریزش مو یک علامت معمولی از کمبود منیزیم نیست، اما برخی تحقیقات نشان می‌دهند که مصرف مکمل منیزیم می‌تواند به ریزش مو در زنان مبتلا به سندرم تخمدان پلی کیستیک (PCOS) کمک کند.

  شواهد علمی‌متناقضی وجود دارد که از مزایای ویتامین A، ویتامین E، روی، سلنیوم، ویتامین B2 (ریبوفلاوین)، ویتامین B3 (فولات)، ویتامین B7 (بیوتین) و ویتامین B12 برای ریزش مو حمایت می‌کند. پزشک شما می‌تواند بر اساس نتایج آزمایشات آزمایشگاهی، توصیه‌هایی متناسب با نیازهای شما ارائه دهد.

  همچنین درک این نکته مهم است که مصرف بیش از حد ویتامین‌ها یا مواد معدنی خاص می‌تواند مضر باشد. به عنوان مثال، مصرف بیش از حد ویتامین A و سلنیوم می‌تواند منجر به افزایش ریزش مو شود. و مصرف بیش از حد ویتامین A یا آهن سمی‌است. بیوتین بیش از حد (ویتامین B7)، ویتامین محبوب موجود در مکمل‌های پوست، مو و ناخن، می‌تواند در آزمایش‌های آزمایشگاهی از جمله ارزیابی عملکرد تیروئید و سطوح هورمونی خاص اختلال ایجاد کند.

  ادامه مطلب  دلایل ترک و شیار سر پس از کاشت مو

  کمبود کدام ویتامین باعث ریزش مو می‌شود؟

  اگر کمبود هر یک از ویتامین‌ها و مواد معدنی ضروری برای موهای سالم دارید، ممکن است دچار ریزش مو شوید. همانطور که گفته شد، پزشک شما می‌تواند با استفاده از آزمایش خون برخی از کمبودهای ویتامین و مواد معدنی را آزمایش کند و بر اساس این یافته‌ها توصیه‌هایی را ارائه دهد. رفع هر گونه کمبود از طریق رژیم غذایی و مکمل ممکن است از ریزش مو جلوگیری کرده و از رشد مو حمایت کند.

  با این حال، کمبود این ریز مغذی‌ها به ندرت تنها دلیل ریزش مو است. اگر ریزش موی شما ناشی از یک بیماری زمینه‌ای دیگر یا یک عامل استرس ‌زای خاص باشد، ممکن است رژیم غذایی و مکمل‌‌ها سود قابل توجهی نداشته باشند.

  رژیم غذایی بر بسیاری از زمینه‌های سلامتی از جمله سلامت مو تاثیر می‌گذارد. بنابراین، اگر با نازک شدن مو مواجه هستید، ممکن است از خود بپرسید کمبود کدام ویتامین باعث ریزش مو می‌شود. جالب اینجاست که ریزش مو معمولاً ناشی از کمبود ویتامین نیست، اگرچه مصرف بیش از حد ویتامین‌های خاص می‌تواند به نازک شدن موها کمک کند. ریزش مو همچنین می‌تواند به دلیل کمبود پروتئین یا آهن در رژیم غذایی شما باشد.

  چگونه کمبود ویتامین باعث ریزش مو می‌شود؟

  کمبود ویتامین باعث ریزش مو می شود! اما چگونه؟ ویتامین‌ها و مواد معدنی مصرفی شما در سلامت فولیکول‌های مو و چرخه رشد مو نقش دارند. با این حال، تاثیر دقیق دریافت ویتامین بر ریزش مو بسیار پیچیده است و به خوبی مطالعه نشده است. آنچه در مورد کمبود ویتامین، دریافت مواد مغذی و ریزش مو شناخته شده است.

  • کمبود ویتامین معمولا باعث ریزش مو نمی‌شود.
  • دریافت بیش از حد ویتامین‌های خاص، از جمله ویتامین A، می‌تواند باعث ریزش مو شود.
  • آهن و پروتئین بسیار کم می‌تواند به نازک شدن مو کمک کند.
  • کاهش وزن سریع (که ممکن است با کمبود ویتامین همپوشانی داشته باشد) می‌تواند باعث ریزش مو شود.

  تحقیقات در مورد مصرف ویتامین و ریزش مو محدود است. محققان برای بررسی نقش دریافت ویتامین و مواد معدنی در ریزش مو، مطالعات دوسوکورتر پلاسبو را خواستار شده‌اند.

  ادامه مطلب  معایب کاشت مو به روش fit چیست؟

  کلام پایانی

  کمبود ویتامین معمولا باعث ریزش مو نمی‌شود. با این حال، دریافت نکردن آهن کافی و ایجاد کم خونی می‌تواند باعث ریزش مو شود. نازک شدن موها می‌تواند به دلیل داشتن ویتامین A بیش از حد نیز ایجاد شود. مگر اینکه کمبود ویتامین خاصی داشته باشید، مکمل ویتامین‌ها احتمالاً برای ریزش مو مفید نخواهد بود.

  با این حال، ریزش مو دلایل زیادی از جمله تغییرات هورمونی، استرس و عفونت، دارد. اگر ریزش مو را تجربه می‌کنید، با متخصصین پوست و موی کلینیک ماه زر صحبت کنید، آن‌ها می‌‌توانند به شما کمک کند تا دلایل ریزش مو را برطرف کنید و یک برنامه درمانی مناسب برای شما در نظر می‌گیرند.

  اولین نفر باشید که به این مقاله امتیاز می دهید .

  8 پاسخ

  1. سلام خسته نباشید من قبل از پی ار پی بخاطر مشکلاتی که داشتم اسپرین خوردم ، می خواستم بدونم بی اثر می شه پی ار پی ؟ خیلی از این موضوع ناراحتم

  2. سلام من موهام ارثی میریزه جلوی موهام خالی شده
   آیا میشه پیشگیری کرد

   1. باید تصویر از موهاتون برای مشاورین ما بفرستید تا راهنماییتون کنند.

  3. بعد از کاشت مو موهای پشت سرم کم میشه یا دچار ریزش میشه؟

   1. بله یک بار کمل میریزه و مجدد رویش خواهد داشت.

  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  مشاوره و دریافت تخفیف؛ ویژه مقاله کمبود کدام ویتامین باعث ریزش مو می‌شود؟

  تلگرام-کلینیک-مو-ابرو-ماه زر

  مشاوره رایگانه باهامون تماس بگیر.

  ما را درشبکه‌های اجتماعی دنبال کنید.

  آپارات کاشت مو و ابرو ماه زر

  اینستاگرام کاشت مو و ابرو ماه زر

  یوتیوب مرکز مو و ابرو زیر نظر کلینیک ماه زر

  Call Now Buttonمشاوره رایگان(کلیک کنید)
  قبل و بعد کاشت مو کاشت ابرو در یک جلسه کاشت مو میکروگرافت قبل و بعد کاشت ابرو