۸۰۶۰۹۰۲ ۰۹۱۲

مشاوره واتساپ

٠٧٩٠ ٧٣٠ ٠٩١٢

مشاوره ۲۴ ساعته

ریزش موی ارثی تا چه سنی ادامه دارد؟

سن ریزش مو ارثی چه سنی است؟

سن ریزش مو ارثی چه سنی است؟

سن ریزش موی ارثی چه سنی است؟ ریزش مو ( آلوپسی ) می‌تواند فقط پوست سر یا کل بدن شما را تحت تاثیر قرار دهد و می‌تواند موقت یا دائمی باشد. ریزش مو به دلایل مختلفی از جمله وراثت، تغییرات هورمونی، شرایط پزشکی یا بخشی طبیعی از افزایش سن باشد. هر کسی ممکن است موهای سر خود را از دست بدهد، اما در مردان شایع‌تر است. اگر متوجه ریزش برخی از موهای خود شده‌اید، طبیعی است ولی باید بررسی کنید که ایا موقتی است یا نشانه‌ای از ریزش موی بیشتر در‌اینده است. برای‌این بررسی نیاز است بدانید سن ریزش موی ارثی چه موقع است؟

چرخه زندگی یک فولیکول مو

برای بررسی و رسیدن به سن ریزش موی ارثی بایست برخی از فاکتورها درباره مو را بدانید. پوست سر به طور متوسط حدود ۱۰۰۰۰۰ تار مو دارد و شما هر روز حدود ۱۰۰ تار مو از دست می‌دهید. بسیاری از افراد قبل از‌اینکه متوجه نازک شدن آن شوند، تا ۵۰ درصد از موهای خود را از دست می‌دهند. هر تار مو به طور متوسط چهار سال زنده می‌ماند و در‌این مدت هر ماه حدود نیم‌اینچ رشد می‌کند. معمولاً در حدود سال پنجم، موهای فردی می‌ریزند و ظرف ۶ ماه با موهای جدید جایگزین می‌شوند. زمانی که موها به مرحله رشد باز نمی‌گردند، در آن زمان ریزش مو اتفاق می‌افتد.‌ این مرحله رشد طبیعی موهای شما است و اصطلاحات فنی مراحل رشد مو عبارتند از:

 • آناژن ( مرحله رشد )
 • کاتاژن ( مرحله انتقالی )
 • تلوژن ( مرحله استراحت )

 

علائم و نشانه‌های ریزش مو ارثی چیست؟

علائم و نشانه‌های ریزش مو ممکن است شامل موارد زیر باشد.

نازک شدن تدریجی بالای سر: ‌این شایع‌ترین نوع ریزش مو است که با افزایش سن افراد را تحت تاثیر قرار می‌دهد. در مردان، موها اغلب در خط موی پیشانی شروع به عقب نشینی می‌کنند. زنان معمولاً قسمتی از موهای خود را پهن می‌کنند. یک الگوی رایج ریزش مو در زنان مسن‌تر، عقب نشینی خط مو ( آلوپسی فیبروزان پیشانی ) است.

نقاط طاس دایره‌ای یا تکه تکه‌ای: برخی از افراد به صورت نقاط طاسی دایره‌ای یا تکه‌ای روی پوست سر، ریش یا ابرو موهای خود را از دست می‌دهند. پوست شما ممکن است قبل از ریزش مو دچار خارش یا درد شود.

شل شدن ناگهانی مو: یک شوک فیزیکی یا روحی می‌تواند باعث شل شدن مو شود. ممکن است هنگام شانه کردن یا شستن موها یا حتی پس از کشیدن ملایم، تعداد انگشت شماری مو بیرون بیاید.‌ این نوع ریزش مو معمولاً باعث نازک شدن کلی مو می‌شود اما موقتی است.

ریزش موی تمام بدن: برخی از شرایط و درمان‌های پزشکی، مانند شیمی‌درمانی برای سرطان، می‌تواند منجر به ریزش مو در سراسر بدن شود. موها معمولاً دوباره رشد می‌کنند.

تکه‌های پوسته ریزی که روی پوست سر پخش می‌شوند: ‌این نشانه کرم حلقوی است. ممکن است با موهای شکسته، قرمزی، تورم و گاهی تراوش همراه باشد.

مشاوره ۲۴ ساعته

09127300790

 

چه زمانی باید به پزشک مراجعه کرد؟ریزش موی ارثی

اگر از ریزش مداوم مو در خود یا فرزندتان مضطرب هستید ( احساس می‌کنید که در سن ریزش موی ارثی هستند ) و می‌خواهید درمان را دنبال کنید، به پزشک مراجعه کنید. برای زنانی که دچار عقب نشینی خط مو ( آلوپسی فیبروزان پیشانی ) هستند، با پزشک خود در مورد درمان زودهنگام صحبت کنید تا از طاسی دائمی‌قابل توجه جلوگیری کنید.

همچنین اگر هنگام شانه کردن یا شستن موهای خود یا فرزندتان متوجه ریزش موی ناگهانی یا تکه‌ای یا بیشتر از حد معمول ریزش شدید با پزشک خود صحبت کنید. ریزش ناگهانی مو می‌تواند نشانه یک بیماری زمینه‌ای باشد که نیاز به درمان دارد.

ادامه مطلب  درصد موفقیت کاشت مو چقدر است؟

علل ریزش مو چیست؟

افراد معمولاً روزانه ۵۰ تا ۱۰۰ تار مو از دست می‌دهند.‌ این معمولاً قابل توجه نیست زیرا موهای جدید همزمان در حال رشد هستند. ریزش مو زمانی اتفاق می‌افتد که موهای جدید جایگزین موهای ریخته شده نشوند. ریزش مو معمولاً به یک یا چند مورد از عوامل زیر مرتبط است:

 • سابقه خانوادگی ( وراثت )

شایع‌ترین علت ریزش مو یک بیماری ارثی است که با افزایش سن اتفاق می‌افتد. این بیماری آلوپسی آندروژنیک، طاسی با الگوی مردانه و طاسی با الگوی زنانه نامیده می‌شود. معمولاً به تدریج و با الگوهای قابل پیش بینی از جمله عقب نشینی خط مو و لکه‌های طاس در مردان و نازک شدن موها در امتداد تاج سر در زنان رخ می‌دهد.

 • تغییرات هورمونی و شرایط پزشکی

شرایط مختلفی می‌تواند باعث ریزش موی دائم یا موقت شود، از جمله تغییرات هورمونی به دلیل بارداری، زایمان، یائسگی و مشکلات تیروئید. بیماری‌های پزشکی شامل آلوپسی آره‌آتا است که مربوط به سیستم‌ایمنی است و باعث ریزش موی تکه‌ای، عفونت‌های پوست سر مانند کرم حلقه‌ای و یک اختلال در کشیدن مو به نام تریکوتیلومانیا می‌شود.

 • داروها و مکمل‌ها

ریزش مو می‌تواند یکی از عوارض جانبی برخی داروها باشد، مانند داروهایی که برای سرطان، آرتریت، افسردگی، مشکلات قلبی، نقرس و فشار خون بالا استفاده می‌شود.

 • پرتودرمانی به سر

ممکن است موها مثل قبل رشد نکنند.

 • یک اتفاق بسیار استرس زا

بسیاری از افراد چندین ماه پس از یک شوک فیزیکی یا احساسی، نازک شدن کلی مو را تجربه می‌کنند.‌این نوع ریزش مو موقتی است.

 • مدل مو و درمان

آرایش بیش از حد مو یا مدل مویی که موهای شما را سفت می‌کند، مانند پیگتیل‌ها یا میخچه‌ها، می‌تواند باعث نوعی ریزش مو به نام آلوپسی کششی شود. درمان‌های دائمی‌و روغن داغ مو نیز می‌تواند باعث ریزش مو شود. اگر جای زخم رخ دهد، ریزش مو می‌تواند دائمی‌باشد.

درصد سنی افراد با ریزش مو قابل توجه

در حالی که اکثر مردان و زنان با افزایش سن دچار کاهش ضخامت مو می‌شوند، طاسی با الگوی مردانه و یا زنانه می‌تواند در هر سنی شروع شود. زمان و میزان ریزش مو در درجه اول به ژنتیک بستگی دارد، اگرچه آمار نشان می‌دهد که احتمال ریزش مو تنها با افزایش سن افزایش می‌یابد. در زیر سن ریزش ارثی مو را در سنین مختلف بررسی کرده‌ایم و درصد ریزش مو را در سنین مختلف بیان کرده‌ایم.

 • ۲۰ سالگی: ۲۰%
 • ۳۰ سالگی: ۲۵%
 • ۵۰ سالگی: ۵۰%
 • ۶۰ سالگی: ۶۶%

 

در ادامه این مقاله که توسط متخصصین و مشاورین کلینیک مو ماه زر، معتبرترین مرکز کاشت مو شهرک غرب، تهییه شده است ریزش مو در بازه‌های مختلف را مورد بررسی قرار می‌دهیم تا سن ریزش موی ارثی را بهتر برای خود تعیین کنید. البته که در هر مرحله مشاوره یک پزشک متخصص موثر‌تر خواهد بود. برای دریافت مشاوره فرم زیر را تکمیل کنید.

 • فایل ها را به اینجا بکشید
  Accepted file types: jpg, gif, png, pdf, Max. file size: 500 MB, Max. files: 3.

   

  ریزش مو در نوجوانان

  در حالی که ممکن است احساس کنید برای شروع ریزش مو در نوجوانی خیلی جوان هستید، واقعیت این است که ریزش مو می‌تواند از ۱۵ یا ۱۶ سالگی شروع شود. در حالی که غیر معمول است، ریزش مو در نوجوانان به تدریج شروع می‌شود، که با نازک شدن مو یا عقب رفتن خط مو شروع می‌شود.

  شروع ریزش مو در‌این سن می‌تواند به خصوص دشوار باشد، زیرا افراد کمی‌در‌این سن تجربه مشابهی دارند. اگر متوجه ریزش مو در‌این سن شدید، باید با یک پزشک متخصص در مورد دلیل و گزینه‌هایی که در دسترس شما هستند مشورت کنید. به احتمال زیاد، راه‌هایی برای حفظ موهایتان وجود دارد، به خصوص اگر زود شروع کنید.

  ریزش مو در ۲۰ سالگی

  اکثر مبتلایان به آلوپسی آندروژنتیک ( یا طاسی با الگوی مردانه ) متوجه ریزش موی خود در اواسط تا اواخر دهه بیست می‌شوند. تا سن ۲۰ سالگی، حدود ۲۰ درصد از مردان حداقل مقداری ریزش موی قابل مشاهده دارند. در‌این سن، ریزش مو می‌تواند تأثیر قابل توجهی بر زندگی اجتماعی و به طور کلی اعتماد به نفس شما داشته باشد. در‌این زمان هر چه زودتر برای رفع ریزش مو اقدام کنید، فرصت بیشتری برای حفظ موهایتان خواهید داشت.

  ریزش مو در ۳۰ سالگی و بعد از آن

  تا زمانی که ۳۰ ساله شوید، ۲۵ درصد احتمال دارد که مقداری طاسی ظاهر شوید. تا سن ۵۰ سالگی، ۵۰ درصد از افراد حداقل مقداری ریزش موی محسوس دارند. در سن ۶۰ سالگی، حدود دو سوم یا طاس هستند یا الگوی طاسی دارند. در حالی که ریزش مو با افزایش سن شایع‌تر است، اما لزوما پذیرش آن را آسان‌تر نمی‌کند. هیچ وقت برای رسیدگی به ریزش مو دیر نیست. مهم نیست در چه مرحله‌ای هستید، راه حل‌هایی وجود دارد که می‌تواند به شما کمک کند.

  ادامه مطلب  چرا بعد از کاشت مو صورت ورم میکند؟

  ریزش موی ارثی در مقابل ریزش مو غیر ارثی

  در حالی که بیشتر ریزش مو ناشی از طاسی با الگوی مردانه است ( که یک بیماری ارثی است )، دلایل غیر ارثی دیگری نیز برای ریزش مو وجود دارد. اگرچه ریزش موی غیر ارثی برخلاف نوع ارثی آن معمولاً موقتی هستند. علل ریزش مو غیر ارثی می‌تواند در هر سنی اتفاق بیفتد و معمولا تا زمانی که عوامل خارجی برطرف نشده اند، ادامه خواهند داشت. اگر ریزش موی شما ناشی از هر یک از‌این عوامل است، حتما با پزشک اصلی خود مشورت کنید.

  عوامل خطر برای ریزش مو چیست؟

  تعدادی از عوامل می‌توانند خطر ریزش مو را افزایش دهند، از جمله:

  • سابقه خانوادگی طاسی از طرف مادر یا پدرتان
  • سن
  • کاهش وزن قابل توجه
  • برخی شرایط پزشکی مانند دیابت و لوپوس
  • فشار
  • تغذیه نامناسب

  ریزش موی ارثی تا چه سنی ادامه دارد؟

  تا زمانی که ۳۰ ساله شوید، ۲۵ درصد احتمال دارد که مقداری طاسی ظاهر شوید. تا سن ۵۰ سالگی، ۵۰ درصد از افراد حداقل مقداری ریزش موی محسوس دارند. در سن ۶۰ سالگی، حدود دو سوم یا طاس هستند یا الگوی طاسی دارند. در حالی که ریزش مو با افزایش سن شایع تر است، اما لزوما پذیرش آن را آسان‌تر نمی‌کند.

  ادامه مطلب  فایده رنگ کردن موها قبل از کاشت مو

  جلوگیری از ریزش مو ارثی

  بیشتر طاسی‌ها به دلیل ژنتیک ( طاسی با الگوی مردانه و طاسی با الگوی زنانه ) ایجاد می‌شود.‌این نوع ریزش مو قابل پیشگیری نیست.‌این نکات ممکن است به شما در جلوگیری از انواع قابل پیشگیری از ریزش مو کمک کند:

  • با موهایتان ملایم باشید. هنگام برس زدن و شانه کردن، به خصوص زمانی که موهایتان خیس است، از گیره گیر استفاده کنید و از کشیدن خودداری کنید. یک شانه دندانه پهن ممکن است به جلوگیری از کندن مو کمک کند. از درمان‌های خشن مانند غلتک داغ، اتو مو، درمان با روغن داغ و مواد دائمی‌خودداری کنید. کشش مو را از مدل‌هایی که از نوار لاستیکی، نوار و بافته استفاده می‌کنند، محدود کنید.
  • از پزشک خود در مورد داروها و مکمل‌هایی که مصرف می‌کنید و ممکن است باعث ریزش مو شوند سوال کنید.
  • از موهای خود در برابر نور خورشید و سایر منابع نور ماوراء بنفش محافظت کنید.
  • سیگار نکشید. برخی از مطالعات ارتباط بین سیگار کشیدن و طاسی را در مردان نشان می‌دهد.
  • اگر تحت درمان با شیمی‌درمانی هستید، از پزشک خود در مورد کلاه خنک کننده بپرسید.‌این کلاه می‌تواند خطر ریزش مو را در طول شیمی‌درمانی کاهش دهد.

  سن ریزش موی ارثی برای شما چه سنی باشد! شما می توانید از خدمات تقویتی کلینیک مو ماه زر برای جلوگیری از ریزش شدید مو استفاده کنید. این خدمات شامل درمان ریزش موی ارثی با مزوتراپی، کربوکسی تراپی و … است.

  عوامل موثر بر ریزش موی ارثی

  ریزش موی ارثی یکی از مسائلی است که بسیاری از افراد با آن مواجه هستند و از بابت آن نگرانی دارند. این مسئله نه تنها بر تظاهرات ظاهری افراد تأثیر می‌گذارد بلکه می‌تواند بر روحیه و اعتماد به نفس آنان نیز تأثیر گذار باشد. عوامل زیادی در ریزش موی ارثی دخیل هستند که برخی از مهم‌ترین آنها شامل موارد زیر می‌شود.

  ۱. وراثت: یکی از عوامل اصلی ریزش موی ارثی وجود ژن‌هایی است که موجب تحت‌تأثیر قرارگیری فولیکول‌های مو و تولید موها در افراد می‌شوند. اگر افرادی در خانواده با ریزش مو مواجه بوده باشند، احتمالاً این مشکل برای فرزندان آنها نیز وجود دارد.

  ۲. سن: با پیشروی در سن، فولیکول‌های مو تحت تأثیر فعالیت‌های هورمونی و فرایندهای زیستی دیگر تغییر می‌کنند که می‌تواند منجر به ریزش مو شود.

  ۳. جنسیت: در برخی موارد، مردان بیشتر به ریزش مو ارثی در مقایسه با زنان تمایل دارند. این اختلاف جنسیتی ممکن است به دلیل تفاوت در سطح هورمون‌ها و سایر عوامل بیولوژیکی باشد.

  ۴. استفاده از محصولات شیمیایی: استفاده بیش از حد از محصولات شیمیایی مانند رنگ و افزودنی‌های مویی می‌تواند به آسیب دهنده فولیکول‌های مو و منجر به ریزش آنها شود.

  ۵. شرایط محیطی: عوامل محیطی مانند استرس، آلودگی هوا، تغذیه نامناسب و کمبود ویتامین‌ها و مواد معدنی نیز می‌توانند به ریزش موی ارثی موثر باشند.

  با توجه به این عوامل، توصیه می‌شود که افرادی که با ریزش موی ارثی مواجه هستند، از راهکارهای پزشکی و غیرپزشکی مختلفی مانند مشاوره پزشکی، تغذیه مناسب، استفاده از محصولات طبیعی و مراقبت‌های مناسب برای موهای خود استفاده کنند تا از این مشکل کاسته یا جلوگیری شود.

  ادامه مطلب  ۱۰ کاری که باید قبل از کاشت مو انجام بدهیم

  کلام آخر

  ریزش موی ارثی تا چه سنی ادامه دارد؟ طاسی معمولاً به ریزش بیش از حد مو از پوست سر شما اشاره دارد. ریزش موی ارثی با افزایش سن شایع‌ترین علت طاسی است. برخی از افراد ترجیح می‌دهند اجازه دهند ریزش موی خود بدون درمان و پنهان ادامه یابد. برخی دیگر ممکن است آن را با مدل مو، آرایش، کلاه یا روسری بپوشانند. و برخی دیگر یکی از درمان‌های موجود را برای جلوگیری از ریزش بیشتر مو یا بازگرداندن رشد انتخاب می‌کنند. قبل از پیگیری درمان ریزش مو، با پزشک خود در مورد علت ریزش مو و گزینه‌های درمانی خود صحبت کنید.

  بسته به علت ریزش مو، ممکن است به طرق مختلف ظاهر شود. ممکن است به طور ناگهانی یا تدریجی ظاهر شود و فقط پوست سر یا کل بدن شما را تحت تاثیر قرار دهد.

  متداول‌ترین سوالات

  • ریزش موی ارثی قابل درمان است؟

  بله، ریزش موی ارثی قابل درمان است. اما باید توجه داشت که نتایج واگذار و ممکن است به مدت طولانی زمانی نیاز باشد.

  • آیا تغذیه مناسب می‌تواند به کاهش ریزش مو کمک کند؟

  بله، تغذیه مناسب می‌تواند به کاهش ریزش مو کمک کند. مصرف مواد غذایی حاوی ویتامین‌ها و مواد مغذی مهم برای سلامت موها بسیار مفید است.

  • چگونه می‌توانم از استرس ناشی از ریزش مو کاسته شود؟

  برای کاهش استرس ناشی از ریزش مو، می‌توانید از روش‌های مدیریت استرس مانند مدیتیشن، ورزش، و تمرینات آرامش بخش استفاده کنید.

  • آیا مشاوره روان‌شناختی می‌تواند به مدیریت ریزش مو کمک کند؟

  بله، مشاوره روان‌شناختی می‌تواند به مدیریت ریزش مو کمک کند. این نوع مشاوره می‌تواند به فرد کمک کند تا با احساسات و استرس ناشی از ریزش مو بهتر کنار بیاید.

  • آیا روش‌های جراحی مانند تراکم موی موثر است؟

  استفاده از روش‌های جراحی مانند تراکم موی ممکن است در برخی موارد موثر باشد، اما نتایج آن‌ها وابسته به شرایط فردی هستند و نیاز به مشورت با یک پزشک متخصص دارند.

  جستجو مرتبط کاربران:

  اولین نفر باشید که به این مقاله امتیاز می دهید .

  11 پاسخ

  1. خسته نباشین 30سال سن دارم و حدود 7ماه کاشت ب روش fit انجام دادم موهام نازک و کم پشت شده همون قسمت ک کا‌شت کردم ازمایش کامل هم دادم مشکلی نداشتم تنها اسنرس هم برای همین نازک شدن و کم حجم شدنه میخاستم راهنمایی کنین ک دارویی چیزی هست برای برگشت ب حالت عادی و ضخیم شدن موها و فوم ماینوکسیدین اگر استفاده کنم خطراتش چی هست و میشه ترکش کرد بدون ریزش بعد یا خیر ممنون میشم راهنمایی کنین

   1. با سلام؛ کاشت رو پیش ما انجام دادید؟ آیا بعد از کاشت مزوتراپی داشتید؟

  2. سلام. آیا گودیهای صورت با تزریق چربی بر طرف میشه؟ بهم گفتن که با تزریق چربی درست میشه.

  3. بعد از کاشت مو موهای پشت سرم کم میشه یا دچار ریزش میشه؟

  4. سلام من ماه رمضان سال قبل ینی هزاروچهارصد، رژیم روزی هزاروپونصد کالری رو برای تمام ماه بکار گرفتم، ینی هم روزه میگرفتم هم توی سحر و افطار و شام هر وعده فقط پونصد کاری میخوردم و خانوادم میگفتن که خیلی لاغر شدم اما خودم اینطور احساس نمیکردم..

   فک میکنم از همون موقع بود ریزش ناگهانی موهام شروع شد که ماه های بعدشم که کرونا گرفتم.. میخاستم بدونم امکانش هست ترکیب اینا باشه که من ریزش مو گرفتم؟ و حتی استرس و افسردگی شدید هم بعد مدرسه گرفتم برای مسئله کنکور و دانشگاه..

   پسر هستم و بیستویک سال و هفت ماهمه.. یکی دوبارم دکتر رفتم بدون معایته گفتن که ارثیه و برام فیناستراید تجویز کردن که با یک ماه مصرف درد بزه و بی میلی گرفتم.. و مصرفو قطع کردم..

   1. با سلام؛ این موضوع می‌توانید تاثیر بر ارثی بودن نیز داشته باشد. شما باید معاینه بشید شاید نیاز به کاشت مو داشته باشید.

  5. سلام هایفوتراپی برای من که هنوز افتادگی پوست ندارم و 20 سالم هست مفیده؟

   1. سلام. زمانی که افتادگی ندارید برای چه منظور قصد انجام دارید؟ برای کسب اطلاعات بیشتر درباره هایفو به وبسایت مرکز تزریق ما به نشانی https://drlaghari.com/ مراجعه کنید.

  6. سلام خسته نباشید من چهل سالمه وقتی جلوی آینه می ایستم سمت راست سرم پیشانی دو سانت نسبت به چپ خالی تر شده در حالی که سمت چپ پیشانیم عقب نشینی نداشته میخواستم بپرسم الان میتونم اون قسمت مو بکارم؟

   لطفا جواب بدید؟

  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  مشاوره و دریافت تخفیف؛ ویژه مقاله ریزش موی ارثی تا چه سنی ادامه دارد؟

  تلگرام-کلینیک-مو-ابرو-ماه زر

  مشاوره رایگانه باهامون تماس بگیر.

  ما را درشبکه‌های اجتماعی دنبال کنید.

  آپارات کاشت مو و ابرو ماه زر

  اینستاگرام کاشت مو و ابرو ماه زر

  یوتیوب مرکز مو و ابرو زیر نظر کلینیک ماه زر

  Call Now Buttonمشاوره رایگان(کلیک کنید)
  قبل و بعد کاشت مو کاشت ابرو در یک جلسه کاشت مو میکروگرافت قبل و بعد کاشت ابرو روش‌های کاشت مو