۸۰۶۰۹۰۲ ۰۹۱۲

مشاوره واتساپ

٠٧٩٠ ٧٣٠ ٠٩١٢

مشاوره ۲۴ ساعته

ساختار فولیکول مو چیست؟

ساختار فولیکول مو چیست؟

ساختار فولیکول مو چیست؟

فولیکول مو چیست ؟ مو از نظر ساختاری بخشی ساده است، اما عملکردهای مهمی در بدن دارد. مو از پروتئین سختی به نام کراتین ساخته شده است. یک ” فولیکول مو “ هر ریشه مو را به پوست متصل می‌کند.
در اصل پیاز مو یا ریشه مو پایه فولیکول مو را تشکیل می‌دهند. در پیاز مو، سلول‌های زنده تقسیم شده و رشد می‌کنند تا ساقه مو را بسازند. کلینیک ماه زر،
بهترین مرکز کاشت مو ، روند کاشت مو بدون جراحی را با دقت بر روی فولیکول انجام می‌دهد.

سلول‌های پیاز مو رگ‌های خونی را تغذیه می‌کنند و هورمون‌هایی را تحویل می‌دهند که رشد و ساختار مو را در زمان‌های مختلف زندگی تغییر می‌دهند. فولیکول مو ساختاری مانند جوراب دارد که حاوی سلول‌ها و بافت زیادی است و ریشه مو را احاطه کرده، برای تصویری بهتر ابتدا باید فولیکول مو را به عنوان یک گلدان و مو را به عنوان ساقه یک گل در نظر بگیرید. ساختار فولیکول‌های مو ساده است، اما عملکرد و چرخه رشد آن بسیار پیچیده است. هر گونه تغییر قابل توجه در چرخه رشد طبیعی فولیکول مو ممکن است منجر به بیماری مو مانند آلوپسی شود.

فولیکول مو چیست؟

فولیکول مو حاوی ریشه‌های مو است و در زیر پوست یا در پوست سر قرار دارد و وظیفه خروج مو از پوست سر را بر عهده دارد. فولیکول‌ها درست زیر لایه بیرونی پوست قرار دارند که غدد چربی و بسیاری از رگ‌های خونی مسئول حمل غذا از بدن به مو به آن متصل هستند. فولیکول‌های مو یک چرخه رشد بین ۳ تا ۵ سال را طی می‌کنند و با سرعت ۱۵ سانتی متر در سال رشد می‌کنند و وقتی چرخه رشد کامل شد، فولیکول مرده و در جای خود باقی می‌ماند؛ اما ریزش مو به معنای مرگ فولیکول نیست، بلکه از ریزش مو، فولیکول مو می‌تواند موهای جدید تولید کند.

آیا می‌دانید چرا موهایتان می‌ریزد؟ علت ریزش مو

مراحل رشد فولیکول مو چیست؟

رشد مو از سه مرحله عبور می‌کند: فولیکول‌های مو سوراخ‌های ریزی هستند که مو در آنها رشد می‌کند. طبق گفته آکادمی پوست و مو آمریکا، یک فرد به طور متوسط حدود ۱۰۰۰۰۰ فولیکول مو روی پوست سر دارد. فولیکول‌های مو یک ساختار تونلی شکل پوست هستند. موها در قسمت پایینی فولیکول مو شروع به رشد می‌کنند.
ریشه مو از سلول‌های پروتئینی تشکیل شده و از خون رگ‌های خونی مجاور تغذیه می‌شود. با تشکیل سلول های بیشتر، مو از پوست رشد می‌کند و به سطح می‌رسد، غدد چربی نزدیک فولیکول های مو روغن تولید می کنند که مو و پوست را تغذیه کند.

فولیکول مو

عملکرد فولیکول مو چگونه است؟

ساختار فولیکول مو ساده است، اما عملکردهای مهمی دارد؛ زیرا از پروتئین سختی به نام کراتین تشکیل شده است و فولیکول های مو هر مو را در پوست ثابت می‌کند و سلول‌های زنده تقسیم می‌شوند و رشد کنند. وقتی صحبت از مو می‌شود، لازم است اجزای اصلی مو را بشناسید که از فولیکول‌های مو واقع در داخل پوست سر شروع می‌شود که هیچ کس نمی‌تواند آنها را ببیند، اما می‌توان از آنها مراقبت کرد، سپس با ریشه‌های مو که از فولیکول‌ها بیرون می‌آیند برخورد کرده، سپس قسمت مو را پیدا می‌کند و در نهایت به انتهای آن می‌رسید.

ادامه مطلب  معایب کاشت مو به روش RHT

هر قسمت فولیکول مهم است و نقشی در زیبایی مو دارد، اما باید بدانید که مهم ترین قسمت مو فولیکول های مو هستند و این همان عملکرد فولیکول مو است که در مورد آن صحبت شده است. فولیکول‌های مختلف به طور همزمان مراحل مختلفی از چرخه را طی می‌کنند، برخی از فولیکول ها در مرحله رشد هستند در حالی که برخی دیگر ممکن است در مرحله استراحت باشند، برخی از موهای شما ممکن است رشد کنند در حالی که برخی دیگر می‌ریزند.

روش های تقویت فولیکول مو طبیعی

جست‌وجوی راه‌هایی برای تقویت فولیکول‌های مو همیشه توسط متخصصان کلینیک ماه زر که جزء مرکز کاشت مو در تهران است، انجام می‌شود؛ بنابراین، اگر به روش‌های تقویت فولیکول مو طبیعی ذکر شده در زیر پایبند باشید. داشتن موهای قوی و پرپشتی آرزوی هر فردی است که با تقویت فولیکول مو طبیعی آن را به دست آورد.

 • رژیم غذایی سالم داشته باشید: اگر به هر دلیلی ریشه‌های مو ضعیفی دارید و از ریزش مو رنج می‌برید، یکی از مواردی که می‌توانید فوراً تغییر دهید رژیم غذایی خود است. خوردن غذاهای تقویت کننده مو مانند میوه‌ها و سبزیجات بیشتر بسیار مهم است. میوه‌ها و سبزیجات حاوی ویتامین های طبیعی هستند که موها، همچنین پوست و ناخن‌های ما را تقویت می‌کنند.
 • مکمل مصرف کنید: اهمیت مکمل‌های غذایی برای تقویت موهای ضعیف را دست کم نگیرید، مکمل‌های غنی از ویتامین ها و مواد معدنی مانند ویتامین C، آهن، روی و … همگی باعث رشد موهای سالم می‌شوند. ویتامین C رادیکال‌های آزاد آسیب‌رسان مو را خنثی می‌کند و می‌تواند به بدن در پردازش آهن نیز کمک کند، در حالی که آهن به تولید گلبول‌های قرمز خون کمک می‌کند، گلبول‌های قرمز که با امکان رسیدن اکسیژن بیشتر به سلول‌های بدن، از جمله سلول‌های موجود در فولیکول‌های مو، رشد مو را تقویت می‌کنند.
 • کاهش دما: ابزارهای حالت دهنده داغ می‌توانند از ریشه تا نوک به موهای شما آسیب برسانند، با کاهش دمای اتوهای صاف، سشوارها و اتوهای فر، می توانید آسیب های ناشی از آن را کاهش دهید. همیشه ایده خوبی است که قبل از استفاده از این ابزارها از نوعی اسپری محافظ حرارتی استفاده کنید، زیرا آسیب گرما می تواند باعث شود که فولیکول های مو از بین بروند.

فولیکول مو چگونه از بین می رود؟

عوامل زیادی بر فولیکول‌های مو تأثیر می‌گذارند و باعث تضعیف رشد آن‌ها می‌شوند و در نتیجه روی موها تأثیر می‌گذارند و باعث ریزش و ضعیف شدن آن‌ها می‌شوند. مهمترین این عواملی که باعث می‌شود فولیکول مو از بین برود به شرح زیر است.

 • استرس
 • آلودگی
 • تغذیه نامناسب
 • استفاده از محصولات ناسالم
 • عدم شستشوی مناسب
 • استفاده از دستگاه های گرما ( اتو مو، بابلیس و … )
 • اختلالات هورمونی

سایر عواملی که بر روی خود فولیکول تأثیر می‌گذارد و ممکن است باعث مرگ یا فرسودگی آن شود. موهای حاصل نازک و ضعیف خواهند شد. درمان های زیادی وجود دارد که برای درمان این اثرات منفی و بازگرداندن فعالیت فولیکول ها استفاده می شود و به این ترتیب فرد می تواند موهای خود و زیبایی واقعی خود را بازگرداند. به راحتی با انتخاب کاشت مو بدون جراحی به نتاییج بسیار چشم‌گیری دست پیدا کنید. پزشکان کلینیک ماه زر با تکنیک‌های روز دنیا مانع از بروز عوارض کاشت مو می‌شوند.

ادامه مطلب  دوران نقاهت بعد از کاشت مو چقدر است؟

فولیکول مو و روش‌های کاشت

زمانی که از ساختار فولیکول مو صحبت میکنیم بد نیست که از روش‌های کاشت فولیکول نیز صحبت کنیم؛ روش‌های کاشتی که در آن از فولیکول مو در کلینیک ماه زر استفاده می‌شود به شرح زیر هستند.

کاشت مو به روش fue و کاشت مو به روش RHT روش‌های نوین و بروزی هستند که مستقیما بر فولیکول های مو کار می‌کنند. برای کسب اطلاعات بیشتر درباره هریک از این روش‌ها با تکمیل کردن فرم زیر نسبت به دریافت مشاوره از کلینیک ماه زر اقدام کنید.

 • فایل ها را به اینجا بکشید
  Accepted file types: jpg, gif, png, pdf, Max. file size: 500 MB, Max. files: 3.

  جمع بندی

  راه‌های طبیعی زیادی برای تقویت این فولیکول‌ها و احیای آنها وجود دارد، بدون شک مواد طبیعی اثری موثر و جادویی دارند، اما نتایج آنها در درازمدت و بدون هیچ گونه تاثیر منفی ظاهر می شود، از مهمترین این درمان های طبیعی می توان ژل آلوئه ورا، تخم مرغ اشاره کرد. در صورتی که از این نوع درمان‌ها پاسخ درستی نگرفته‌اید، پس می‌توانید روند درمان مو با کاشت مو در کلینیک ماه زر را امتحان کنید.

  جستجو مرتبط کاربران:

  5/5 - (1 امتیاز)

  6 پاسخ

  1. سلام 25 سالمه و پارسال دچار شپش شدم. برای از بین بردنشون وازلین زدم و بمدت 7_8 ساعت روی سرم موند…
   از بعد اون موهام کم شدن…البته سابقه ارثی هم از سمت پدری داریم…
   میخام بدونم ممکنه وازلین باعث ریزش مو و کم شدن موهام باشه؟؟؟؟
   اگه اره ممکنه ک با دارو موی جدید در بیاد یا نه؟؟؟؟؟

  2. امکانش است خودم پیرسینگ بیارم تا شما کنار ابرو من را پیرسینگ کنید؟

  3. سلام.
   دقیقا هزینه تزریق چربی به صورت برای رفع گودی زیر چشم چقدر میشه؟ بعد از تزریق باید چند وقت یکبار دوباره این تزریق انجام بشه؟

  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  مشاوره و دریافت تخفیف؛ ویژه مقاله ساختار فولیکول مو چیست؟

  تلگرام-کلینیک-مو-ابرو-ماه زر

  مشاوره رایگانه باهامون تماس بگیر.

  ما را درشبکه‌های اجتماعی دنبال کنید.

  آپارات کاشت مو و ابرو ماه زر

  اینستاگرام کاشت مو و ابرو ماه زر

  یوتیوب مرکز مو و ابرو زیر نظر کلینیک ماه زر

  Call Now Buttonمشاوره رایگان(کلیک کنید)
  روش‌های کاشت مو قبل و بعد کاشت ابرو قبل و بعد کاشت مو کاشت ابرو در یک جلسه