۸۰۶۰۹۰۲ ۰۹۱۲

مشاوره واتساپ

٠٧٩٠ ٧٣٠ ٠٩١٢

مشاوره ۲۴ ساعته

راه های جلوگیری از سکه مو

راه های جلوگیری از سکه مو؛ هر تار موی سر شما بین ۳ تا ۵ سال عمر می‌کند. فولیکول‌های مو چرخه ای از رشد فعال، انتقال و استراحت دارند. ریزش مو زمانی اتفاق می‌افتد که چرخه رشد موهای شما مختل شود. ریزش مو بیشتر به دلیل ژنتیک شما ایجاد می‌شود و با افزایش سن در مردان و زنان شایع‌تر می‌شود. دومین علت شایع، تلوژن افلوویوم است. این حالت زمانی اتفاق می‌افتد که تعداد بیشتری از موهای شما وارد چرخه استراحت می‌شود و در طی آن می‌ریزد. یکی از انواع ریزش مو، ریزش سکه ای است که به دلایل مختلفی ایجاد می‌شود. در اینجا با راه های جلوگیری از سکه مو و درمان آن آشنا خواهید شد.

ساختار مو

قبل از بررسی راه های جلوگیری از سکه مو باید کمی بیشتر درباره ساختار موها بدانیم. مو از کراتین ساخته شده است، پروتئینی که سلول‌های کراتینوسیت تولید می‌کنند و به سمت پوست حرکت می‌کنند و می‌میرند. در حالی که فولیکول‌ها در پوست سر زنده هستند، پیاز پایه ریشه مو است. سلول‌های مرده رشته‌هایی را تشکیل می‌دهند که از طریق جوان سازی چرخه زندگی خود را تجدید می‌کنند. در حالی که تارها مرده‌اند، این فولیکول‌ها هستند که باید سالم بمانند تا موهای جدید پس از نازک شدن یا ریزش دوباره رشد کنند.

این فولیکول‌های مو هستند که از مراحل آناژن ( تولد )، کاتاژن ( مرگ ) و تلوژن ( استراحت ) عبور می‌کنند. در طول هر چرخه، تارهای مو دچار تغییرات ساختاری می‌شوند اما زمانی که فولیکول‌های مو سالم هستند، خود را تجدید می‌کنند. حدود ۱۰ درصد از موها همیشه در مرحله تلوژن هستند، بنابراین بسیار مهم است که به طور فعال کار کنید تا مطمئن شوید که فولیکول‌های مو قادر به استراحت و ورود به چرخه آناژن هستند.

 • آناژن: تا شش سال دوام می‌آورد، ماهانه یک سانتی متر رشد می‌کند
 • کاتاژن: حدود ۱۰ روز دوام می‌آورد، سلول‌های فولیکول مو تولید کراتین را متوقف می‌کنند و می‌میرند.
 • تلوژن: حدود ۱۰۰ روز دوام می‌آورد، موها می‌ریزند و فولیکول‌ها تا زمان تجدید استراحت می‌کنند.

از طریق مشکلاتی مانند زخم ترومای پوست سر یا شرایط ارثی است که فولیکول‌های مو قادر به تجدید رشد مو نیستند. پس از آسیب، فولیکول‌های مو منقبض می‌شوند و موها را ظریف‌تر و شکننده‌تر می‌کنند تا زمانی که کاملاً بمیرند و ریزش مو و طاسی دائمی‌شود. اگر فولیکول‌های مو سالم در ناحیه پوست سر وجود داشته باشد که جای زخم ایجاد می‌شود، ترمیم موی Bosley به شما کمک می‌کند.

چگونه بفهمم فولیکول‌های مو مرده‌اند؟

مهم است که به یاد داشته باشید که سلول‌های فولیکول مو می‌میرند، اما موها پس از استراحت فولیکول‌ها دوباره رشد می‌کنند. وقتی فولیکول‌های موی شما مرده هستند، دوباره مو رشد نمی‌کنند. می‌توانید پوست سر خود را بررسی کرده و به دنبال علائم رشد مو باشید. حتی اگر فقط لکه‌های موی نازک یا بافت تیره را ببینید، فولیکول‌های موی شما هنوز زنده هستند و به تجدید خود ادامه می‌دهند. اگر به مدت یک ماه هیچ فعالیتی ندیدید، به احتمال زیاد پوست سر شما آسیب دیده یا به طور ژنتیکی باعث مرگ سلول‌ها شده است.

ریزش سکه ای مو چیست؟

به دنبال راه های جلوگیری از سکه مو هستید؟ باید بدانید این عارضه ریزش مو چیست و چه علتی دارد! ریزش سکه ای مو زمانی رخ می‌دهد که گلبول‌های سفید خون به سلول‌های فولیکول‌های مو حمله می‌کنند و باعث کوچک شدن آنها و کاهش چشمگیر تولید مو می‌‌شوند. به طور دقیق مشخص نیست که چه عاملی باعث می‌شود که سیستم ایمنی بدن فولیکول‌‌های مو را به این شکل مورد هدف قرار دهد. اما به نظر می‌‌رسد که در ریزش مو سکه‌ ای ژنتیک دخیل است. ریزش سکه ای مو یا آلوپسی است. ممکن است در هر قسمتی از بدن اتفاق بیفتد. انواع مختلفی از ریزش سکه ای مو وجود دارد. برخی از انواع باعث ریزش موی موقت می‌شوند و موهای شما دوباره رشد می‌کنند. با انواع دیگر، ریزش مو می‌تواند بدتر شود و دائمی‌شود.

مشاوره کاشت مو

09127300790

انواع و علل ریزش سکه ای مو چیست؟

 1. ریزش سکه ای آره آتا: ریزش سکه ای مو آره آتا هر قسمتی از بدن از جمله پوست سر را درگیر می‌کند. ممکن است ناشی از حمله سیستم ایمنی بدن به فولیکول‌های مو باشد. ممکن است با ریزش موی تکه تکه شروع شود. بسیاری از افراد در عرض یک سال از این وضعیت بهبود می‌یابند. ریزش سکه ای مو آره آتا ممکن است عود کند یا منجر به ریزش موی شدیدتر شود.
 2. ریزش سکه ای مو آندروژنیک: ریزش سکه ای مو آندروژنیک به عنوان طاسی با الگوی مردانه یا زنانه نیز شناخته می‌شود و پوست سر را تحت تأثیر قرار می‌دهد. این یک بیماری ژنتیکی است که باعث می‌شود فولیکول‌های مو کوچکتر شده و به مرور زمان موهای کمتری تولید کنند. معمولا از ۲۰ تا ۴۰ سالگی شروع می‌شود و در مردان شایع تر است.
 3. تلوژن افلوویوم: تلوژن افلوویوم زمانی اتفاق می‌افتد که موها بیشتر از حد معمول می‌ریزند و منجر به نازک شدن موها می‌شوند. این می‌تواند ناشی از موارد زیادی از جمله داروهای خاص، آسیب، و استرس فیزیکی یا روحی باشد. همچنین می‌تواند ناشی از تغییر در هورمون‌ها و تغذیه نامناسب باشد.
 4. آناژن افلوویوم: آناژن افلوویوم در اثر شیمی‌درمانی، پرتودرمانی و مسمومیت ایجاد می‌شود.
 5. ریزش سکه ای مو ضربه ای: ریزش سکه ای مو ضربه ای زمانی اتفاق می‌افتد که مواد شیمیایی، زخم یا کشش روی پوست سر یا فولیکول‌های مو باعث ریزش مو شوند. قیطان، موهای تحت درمان شیمیایی و تریکوتیلومانیا چند نمونه هستند. تریکوتیلومانیا یک اختلال رفتاری است که میل شدید به کندن موهای شما را ایجاد می‌کند.
 6. کچلی: کچلی نمونه ای از ریزش سکه ای مو است که در اثر عفونت ایجاد می‌شود. ریزش سکه ای مو می‌تواند در اثر عفونت‌های باکتریایی، ویروسی یا قارچی ایجاد شود.

ریزش سکه ای مو موسینوزا و ریزش سکه ای مو نئوپلاستیکا نمونه‌هایی از ریزش سکه ای مو ناشی از سرطان هستند.

ادامه مطلب  کاشت مو به روش BHT چگونه است؟

چه علامت یا علائم دیگری ممکن است با ریزش سکه ای مو رخ دهد؟

 • سوزن سوزن شدن یا خارش در پوست سر
 • موهایی که به راحتی می‌شکنند
 • مشکلات ناخن‌های دست یا پا، مانند بریدگی یا سوراخ شدن
 • پوسته پوسته شدن از نواحی ریزش مو
 • تورم و قرمزی روی پوست سر شما

بیشتر بخوانید درباره: درمان ریزش موی ارثی

ریزش سکه ای مو چگونه تشخیص داده می‌شود؟

قبل از اینکه به فکر راه های جلوگیری از سکه مو باید بتوانید تشخیص خوبی داشته باشید! آزمایش کشش ممکن است انجام شود. ارائه دهنده مراقبت‌های بهداشتی به شما می‌گوید که به مدت ۲۴ ساعت موهای خود را دوش نگیرید یا نشویید. او حدود ۶۰ تار مو را به آرامی‌می‌کشد. اگر بیش از ۶ تار مو بیرون بیاید، ممکن است برای آزمایش فرستاده شوند.

بیوپسی پانچ برای مشاهده پوست سر شما انجام می‌شود. ارائه دهنده مراقبت‌های بهداشتی شما ۲ نمونه از بافت پوست سر را دریافت می‌کند و برای آزمایش ارسال می‌کند.

تریکوگرام ریزش مو را اندازه گیری می‌کند. ارائه دهنده مراقبت‌های بهداشتی شما مو را زیر میکروسکوپ بررسی می‌کند. او مراحل مختلف رشد مو را اندازه گیری می‌کند.

ممکن است آزمایش خون برای یافتن علت ریزش سکه ای مو شما انجام شود.

برای مدیریت ریزش سکه ای مو خود چه کنم؟

رهایی از ریزش سکه ای مو به علت علائم و درمان شما بستگی دارد. ریزش سکه ای مو ممکن است از بین برود و دوباره عود کند. همچنین ممکن است حتی با درمان ادامه یابد. موارد زیر ممکن است به شما در مدیریت ریزش سکه ای مو کمک کند:

از آسیب به مو و پوست سر خودداری کنید. از یک برس موی نرم و شانه دندانه دار برای محافظت از پوست سر خود در برابر آسیب استفاده کنید. از استفاده بیش از حد از مواد شیمیایی روی موهای خود اجتناب کنید. از مدل موهایی که بیش از حد موهای شما را می‌کشد خودداری کنید.

غذاهای سالم بخورید. ریزش مو می‌تواند ناشی از تغذیه نامناسب باشد. غذاهای سالم شامل میوه‌ها، سبزیجات، نان‌های سبوس دار، لبنیات کم چرب، لوبیا، گوشت بدون چربی و ماهی است. اگر بین وعده‌های غذایی گرسنه شدید، میان وعده‌های سالم مانند ماست کم چرب بخورید. استرس را کاهش دهید. سعی کنید به اندازه کافی بخوابید و ورزش روزانه داشته باشید.

در هریک از مراحل جلوگیری از ریزش سکه ای مو می‌توانید از مشاورین ما در کلینیک کاشت مو و ابرو ماه زر کمک بگیرید. برای دریافت هرگونه مشاوره در زمینه مو و ابرو می‌توانید با شماره تماس ۰۲۱۹۱۰۰۲۵۵۵ در تماس باشید و یا از طریق فرم مشاوره زیر اقدام کنید.

 • فایل ها را به اینجا بکشید
  Accepted file types: jpg, gif, png, pdf, Max. file size: 500 MB, Max. files: 3.

  ریزش سکه ای مو چگونه درمان می‌شود؟

  درمان ریزش مو به علت بیماری شما بستگی دارد. گاهی اوقات ریزش موی شما ممکن است خود به خود بهتر شود و نیازی به درمان نباشد. اگر ریزش موی شما مربوط به دارویی است که مصرف می‌کنید، با ارائه دهندگان مراقبت‌های بهداشتی خود صحبت کنید. ممکن است داروهای دیگری نیز وجود داشته باشد که بجای آن مصرف کنید که باعث ریزش مو نشود. اگر ریزش موی شما شدید باشد، ممکن است به یک یا چند درمان زیر نیاز داشته باشید:

  دارو درمانی سکه شدن مو

  • عوامل رشد مو به رشد مو کمک می‌کنند. این دارو باید به طور مداوم استفاده شود تا زمانی که موهای جدید در ناحیه آسیب دیده رشد کنند.
  • استروئیدها به کاهش التهاب و آسیب به فولیکول مو کمک می‌کنند. کورتیکواستروئیدها ممکن است برای درمان ریزش سکه ای مو آره آتا استفاده شوند.
  • استروژن یک هورمون زنانه است که برای زنان مبتلا به هیپرآندروژنیسم (سطح بالای هورمون‌های مردانه) استفاده می‌شود. استروژن می‌تواند اثرات هورمون‌های مردانه بر رشد مو را کاهش دهد. این درمان در زنان مبتلا به طاسی الگوی زنانه استفاده می‌شود.
  • عوامل ایمونولوژیک بر سلول‌های سیستم ایمنی که ممکن است به فولیکول‌های مو حمله کنند، تأثیر می‌گذارد. این درمان برای درمان ریزش سکه ای مو آره آتا استفاده می‌شود.
  • اگر ریزش سکه ای مو شما ناشی از عفونت باشد، ممکن است به آنتی بیوتیک یا ضد قارچ نیاز باشد.
  • جراحی کاشت مو فولیکول‌های مو را از یک قسمت سر شما برداشته و در ناحیه طاس قرار می‌دهد. این معمولاً تنها در صورتی انجام می‌شود که وضعیت شما شدید باشد و داروها نتوانند ریزش موی شما را بهبود بخشند. از ارائه دهنده مراقبت‌های بهداشتی خود برای اطلاعات بیشتر در مورد جراحی کاشت مو بخواهید.

  گزینه‌های درمان چیست؟قبل و بعد کاشت موی سر

  لیست داروهای زیر به نوعی با این بیماری مرتبط است یا در درمان آن استفاده می‌شود.

  • اسپیرونولاکتون
  • Kenalog-40
  • آزولفیدین
  • Azulfidine EN-tabs
  • اولومانت

  جستجو مرتبط کاربران:

   

  5/5 - (1 امتیاز)

  10 پاسخ

  1. بعد از کاشت مو موهای پشت سرم کم میشه یا دچار ریزش میشه؟

   1. با سلام خیر. با انجام تقویت‌هایی چون مزوتراپی حالت عادی رشد خود را خواهند داشت.

  2. شوهرم مو کاشته الان پشت سرش که مو برداشت کردن ورم کرده و انگار داخل زخم ها زرد شده.عفونته ایا؟

   1. با سلام. کاشت رو پیش ما انجام دادین؟ باید تماس بگیرید تا وقت معاینه براتون بزاریم.

  3. سلام ژل ها بعدا زیر چشم نمیره که باعث عفونت چشم بشه

   1. با سلام. برای دریافت اطلاعات باید به وبسایت تزریق ژل ما به آدرس https://drlaghari.com/ مراجعه کنید و یا با شماره ۰۲۱۹۱۰۰۲۵۵۵ تماس بگیرید.

  4. با سلام
   قیمت ژل رستیلن لب ؟
   قیمت ژل رستیلن برای خط اخم ؟
   تا جایی کهکمیدانم این ژل ساخت سویس است اما در این مقاله نوشته شده آمریکا و برخی جاها نوشته شده سوید

   1. با سلام. برای دریافت اطلاعات باید به وبسایت تزریق ژل ما به آدرس https://drlaghari.com/ مراجعه کنید و یا با شماره ۰۲۱۹۱۰۰۲۵۵۵ تماس بگیرید.

  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  مشاوره و دریافت تخفیف؛ ویژه مقاله راه های جلوگیری از سکه مو

  تلگرام-کلینیک-مو-ابرو-ماه زر

  مشاوره رایگانه باهامون تماس بگیر.

  ما را درشبکه‌های اجتماعی دنبال کنید.

  آپارات کاشت مو و ابرو ماه زر

  اینستاگرام کاشت مو و ابرو ماه زر

  یوتیوب مرکز مو و ابرو زیر نظر کلینیک ماه زر

  Call Now Buttonمشاوره رایگان(کلیک کنید)