۸۰۶۰۹۰۲ ۰۹۱۲

مشاوره واتساپ

٠٧٩٠ ٧٣٠ ٠٩١٢

مشاوره ۲۴ ساعته

ریزش مو با مکمل بدنسازی

ریزش مو با مکمل بدنسازی

ریزش مو با مکمل بدنسازی

ریزش مو با مکمل بدنسازی؛ تناسب اندام امری قابل دستیابی است و همه می‌خواهند شبیه تبلیغاتی باشند که هفته‌ها آنها را دنبال می‌کند. مکمل‌های مناسب مطمئنا می‌توانند به شما در دستیابی به برخی از اهداف تناسب خود کمک کنند. اما قبل از اینکه حتی شروع به زدن وزنه و مصرف مکمل‌ها کنید، باید به فکر ریزش مو با مکمل بدنسازی باشید!

نقش هورمون‌ها در رشد مو

آیا مکمل های بدنسازی باعث ریزش مو می شوند؟ دلیل اینکه بسیاری از افراد ارتباط مویی بین ورزش و ریزش مو ایجاد می‌کنند، به دلیل هورمون‌ها به ویژه تستوسترون است. ( این مسئله پیش‌تر نیز در مطلب ورزش بعد از کاشت مو بررسی شده بود ) بله، احتمالاً آن را به عنوان هورمون جنسی مردانه می‌شناسید. اما تستوسترون هم در مردان و هم در زنان، فقط در مقادیر متفاوت، یافت می‌شود.

مطالعات متعدد بر روی مردان و زنان نشان داده است که ورزش ممکن است سطوح تستوسترون را افزایش دهد، حتی اگر به طور موقت باشد. این موضوع به تنهایی دلیل زیادی برای نگرانی ایجاد نمی‌کند. اما نوع خاصی از تستوسترون می‌‌تواند به دی هیدروتستوسترون (DHT) تبدیل شود که به کوچک شدن فولیکول‌های مو معروف است و رشد مو را سخت‌تر می‌کند.

تمرینات بدنسازی باعث ریزش مو می‌شود؟

رفتن روزانه شما به باشگاه احتمالاً روی موهای زائد سر شما تأثیری نخواهد داشت. مطالعات کمی‌بین ورزش و ریزش مو ارتباطی ایجاد کرده اند. یک مطالعه مشاهده ای در مورد ریزش مو و ورزش، هیچ ارتباطی بین انواع یا شدت ریزش مو و شدت‌های مختلف ورزش پیدا نکرد.

این مطالعه نشان داد که افراد بیشتری در گروهی که درگیر ورزش با شدت کم بودند، با افزایش دفعات ورزش، آلوپسی یا ریزش مو داشتند. اما شواهد کافی برای اثبات اینکه ورزش باعث ریزش مو می‌شود ارائه نمی‌کند.

آیا بدنسازی باعث ریزش مو می‌شود؟

هیچ ارتباطی بین عمل بدنسازی و ریزش مو ایجاد نشده است. سطح تستوسترون در بدن پس از ورزش‌های استقامتی و مقاومتی (مانند وزنه برداری) به طور موقت افزایش می‌یابد. اما بعید است که این افزایش‌های کوتاه مدت تاثیر بلند مدتی بر ریزش مو داشته باشد.

متخصصین پوست و مو در جهان بیان می‌دارند که، طاسی در نهایت به ژنتیک مربوط می‌‌شود و چند عامل سبک زندگی دیگر بر ریزش مو تأثیر می‌‌گذارند.

ارتباط بین ریزش مو و بدنسازی ممکن است کمتر با فعالیت بدنی مرتبط باشد، اما با داروهای تقویت کننده عملکرد (PEDs) و مکمل‌هایی که بسیاری از بدنسازان مصرف می‌کنند، ارتباط دارد.

این مکمل‌ها ممکن است به افزایش تستوسترون به سطوحی کمک کنند که ممکن است سرعت ریزش مو را تسریع کند، اما فقط در صورتی که از نظر ژنتیکی مستعد ابتلا به این بیماری باشید.

داروهای افزایش دهنده عملکرد بدنسازی

بسیاری از ورزشکاران وسوسه می‌شوند که داروهای تقویت کننده عملکرد (PEDs) را برای ایجاد توده عضلانی، افزایش هوشیاری و افزایش زمان بهبودی امتحان کنند.

انواع اصلی PED‌ها شامل استروئیدهای آنابولیک-آندروژنیک (AAS)، هورمون‌های رشد انسانی، اریتروپویتین (EPO)، بتا بلوکرها، محرک‌ها و دیورتیک‌ها هستند.

استروئیدهای آنابولیک به ویژه دردسرساز هستند. این داروها که از تستوسترون ساخته شده اند، فقط به ساخت عضلات کمک نمی‌کنند. آن‌ها همچنین می‌توانند آسیب عضلانی را کاهش دهند تا به سرعت بخشیدن به ریکاوری بعد از تمرین کمک کنند.

درست است که این ترکیبات برای برخی از کاربردهای پزشکی تایید شده اند، اما ریزش مو به عنوان یکی از عوارض جانبی AAS ذکر شده است.

ریزش مو با مکمل بدنسازی ممکن است؟

آیا مکمل‌های بدنسازی باعث ریزش مو می‌شوند؟

ریزش مو با مکمل بدنسازی اتفاق می‌افتد؟ مکمل‌های بدنسازی قطعا می‌توانند منجر به ریزش مو شوند. دلیل این امر این است که در حالی که آنها حجم و شکل عضلانی مورد نظر را به بدن فرد می‌دهند، باعث ریزش مو در طرف دیگر می‌شوند. زیرا مکمل‌های بدن مانند شیک‌های پروتئینی، کراتین و مکمل‌های هورمون رشد حاوی عناصری هستند که مسئول افزایش تستوسترون در بدن مردان هستند. با افزایش سطح تستوسترون، افزایش عضلانی مورد نظر مردان وجود دارد. با این حال، آن‌ها همچنین باعث افزایش DHT می‌شود. DHT هورمونی است که در صورت وجود بیش از حد، مسئول از بین رفتن فولیکول‌های مو است. بنابراین، افزایش سطح DHT منجر به ریزش مو و طاسی می‌شود.

لازم به ذکر است که تمام شیک‌های پروتئینی منجر به ریزش مو نمی‌شوند. در عوض، پروتئین برای رشد هورمون حیاتی است، اما برخی از عناصر موجود در انواع خاصی از شیک‌های پروتئینی باعث ریزش مو می‌شوند. این‌ها می‌توانند شیک‌های پروتئینی غیر ارگانیک باشند که دارای هورمون رشد هستند یا شیک‌های پروتئینی که دارای اسیدهای آمینه شاخه ای هستند.

شیک‌های پروتئینی که فاقد هورمون رشد هستند یا شیک‌های پروتئین آب پنیر می‌توانند هم در بدنسازی و هم به رشد مو کمک کنند.

۱. کراتین و ریزش مو

کراتین یا کراتین مونوهیدرات، یک ماده شیمیایی در سلول‌های عضلانی بدن شما است که سطح قند خون را کاهش می‌‌دهد و در عین حال عملکرد مغز و توده عضلانی را افزایش می‌‌دهد. در حالی که به طور طبیعی در بدن شما، گوشت قرمز و غذاهای دریایی یافت می‌شود، می‌توانید آن را به عنوان یک قرص یا مکمل پودر نیز مصرف کنید.

کراتین به دلیل مزایای عضله سازی در بین ورزشکاران محبوب است. بسیاری از افراد قبل از تمرین از مکمل‌های کراتین برای افزایش انرژی و افزایش عملکرد ورزشی استفاده می‌کنند. همچنین به بهبود زمان ریکاوری بعد از یک تمرین سنگین کمک می‌کند.

برخی از افراد بارگیری کراتین را امتحان می‌کنند، جایی که مقادیر زیادی کراتین را در مدت زمان کوتاهی برای ایجاد توده عضلانی مصرف می‌کنند، اگرچه توصیه می‌کنیم قبل از ایجاد هر گونه تغییر بزرگ در رژیم غذایی با پزشک خود مشورت کنید. مصرف کراتین به طور کلی بی خطر است اما برخی از عوارض جانبی ممکن است شامل نفخ یا ناراحتی معده، گرفتگی عضلات و کم آبی بدن باشد.

آیا کراتین باعث ریزش مو می‌شود؟

وقتی به تحقیقات محدود نگاه می‌کنید، شواهد کمی‌وجود دارد که نشان دهد ارتباطی بین کراتین و ریزش مو وجود دارد. تحقیقات بیشتری مورد نیاز است.

نگرانی در مورد ریزش مو بیشتر حول یک مطالعه است که ارتباط بین کراتین و افزایش سطح DHT را نشان می‌دهد. این همان هورمونی است که از تستوسترون ایجاد می‌شود و فولیکول‌های مو را کوچک می‌کند.

اگرچه DHT از تستوسترون تبدیل شده ساخته می‌شود، اما اکثر مطالعات نشان داده اند که کراتین هیچ تاثیری بر سطح تستوسترون ندارد.

۲. آمینو اسید

آمینو اسیدها بلوک‌های سازنده پروتئین رژیم غذایی هستند و در بین پنج مکمل ورزشی محبوب هستند. بدن شما می‌تواند برخی از اسیدهای آمینه را خودش بسازد. بقیه (به نام اسیدهای آمینه ضروری) از طریق رژیم غذایی به دست می‌آید. اسیدهای آمینه ضروری را می‌توان به طور طبیعی در غذاهای غنی از پروتئین مانند گوشت، تخم مرغ، ماهی و سویا یافت. بسیاری از ورزشکاران نیز اسیدهای آمینه را به عنوان مکمل برای افزایش عملکرد ورزشی خود مصرف می‌کنند.

اعتقاد بر این است که اسیدهای آمینه به بهبود عملکرد، کمک به بهبودی و بهبود خستگی ذهنی کمک می‌کنند. محققان پیشنهاد می‌کنند که مصرف آمینو اسیدها در عرض ۱ تا ۳ ساعت قبل یا بعد از ورزش ممکن است به افزایش توده عضلانی کمک کند.

آیا ریزش مو با مکمل بدنسازی اسیدهای آمینه ممکن است؟

مطالعات کمی‌بین هر گونه اسید آمینه و سلامت مو، از جمله ریزش مو، ارتباط برقرار می‌کند. اما این احتمال وجود دارد که اسیدهای آمینه رشد مو را بهبود بخشد. از این گذشته، مو بیشتر از کراتین تشکیل شده است که خود از چندین اسید آمینه مختلف تشکیل شده است. ( پیشنهاد می‌کنیم مطلب ” بهترین قرص رشد مو ” را نیز بخوانید )

از طریق تحقیقات، ما دریافتیم که کمبود اسید آمینه ممکن است به ریزش مو کمک کند. اما درک ما از تاثیر اسیدهای آمینه بر سلامت مو محدود است. محققان آزمایش‌‌های متعددی را بر روی مکمل‌های آمینو اسید و پروتئین به دلیل تاثیرشان برای رشد مو انجام داده‌اند، اما یافته‌‌های غیرقابل قطعی در آنها وجود ندارد.

ادامه مطلب  انواع نژاد مو

۳. پودر پروتئین

آمینو اسیدها بلوک‌های سازنده پروتئین هستند، بنابراین جای تعجب نیست که بعداً به مکمل‌های پروتئینی روی بیاوریم. اعتقاد بر این است که پروتئین در ساخت و حفظ توده عضلانی آنقدر مفید است که محققان توصیه می‌کنند که ورزشکاران قبل و بعد از تمرینات ورزشی، مقادیر کمی‌پروتئین (چه به صورت مکمل و چه در غذای کامل) مصرف کنند.

علیرغم بیانیه آکادمی‌ملی علوم مبنی بر اینکه برای بزرگسالان سالمی‌که ورزش‌های مقاومتی یا استقامتی انجام می‌دهند، پروتئین اضافی در رژیم غذایی لازم نیست، پروتئین احتمالاً محبوب ترین مکمل تغذیه ورزشی در جهان است.

یکی از رایج ترین مکمل‌های پروتئینی، پروتئین آب پنیر است که از آب پنیر مایع تهیه می‌شود که از پنیر تولید می‌شود. پروتئین آب پنیر به دو شکل موجود است:

 • به عنوان کنسانتره پروتئین آب پنیر (WPC)
 • ایزوله پروتئین آب پنیر (WPI)

همانطور که از نام آن پیداست ایزوله پروتئین آب پنیر خالص بیشتری را فراهم می‌کند و محتوای پروتئین بالاتری دارد.

آیا مکمل‌های پروتئین آب پنیر باعث ریزش مو می‌شوند؟

در حالی که هیچ مدرکی مبنی بر اینکه پروتئین آب پنیر می‌تواند باعث ریزش مو شود وجود ندارد، ممکن است بر افرادی که قبلاً درجاتی از ریزش مو دارند تأثیر بگذارد.

یک مطالعه در سال ۲۰۱۷ نشان داد که مکمل‌های WPI می‌توانند ریزش مو را در مردانی که درجاتی از ریزش موی ارثی مردانه یا آلوپسی آندروژنیک را تجربه می‌کنند، تسریع کنند. از سوی دیگر، کمبود پروتئین ممکن است باعث نازک شدن مو و ریزش مو شود، اگرچه به طور کلی مشخص نیست که مکمل‌های پروتئینی چه نقشی در بهبود رشد مو دارند.

۴. DHEA باعث ریزش مو می‌شود؟

DHEA مکملی است که برخی افراد مصرف می‌کنند زیرا ظاهراً باعث بهبود کلی ورزشی می‌شود. شایعه شده است که مکمل DHEA مانند کراتین به طاسی با الگوی مردانه کمک می‌کند و مسیری که از طریق آن آلوپسی آندروژنیک ایجاد می‌شود یکسان است. DHEA باعث افزایش میزان تستوسترون در خون شما می‌شود که منجر به افرادی می‌شود که مستعد الگوی مردانه هستند.

مطالعه ای در سال ۱۹۸۷ توسط مجله آکادمی‌پوست، افزایش سرمی‌دهیدرو اپی آندروسترون سولفات (DHEA-S) را در ارتباط با طاسی با الگوی مردانه در مردان جوان شناسایی کرد. DHEA هنگامی‌که توسط کبد و غدد فوق کلیوی شما پردازش شود به DHEA-S تبدیل می‌شود. هر شرکت کننده در این مطالعه طاسی با الگوی مردانه را تجربه کرده بود و همچنین DHEA-S بالایی داشت، بنابراین نویسندگان استنباط کردند که بیش فعالی آدرنال ممکن است مقصر طاسی الگوی مردانه در میان افرادی باشد که از نظر ژنتیکی مستعد آلوپسی آندروژنتیک هستند.

 

خبر خوب این که هرگونه ریزش موی ناشی از داروها یا مکمل‌های تقویت کننده عملکرد را می‌توان معکوس کرد. پس از قطع مصرف مکمل‌ها، داروهایی وجود دارد که می‌توانید برای کاهش ریزش مو و تحریک رشد مجدد آن مصرف کنید. اما مهم است که اقدامات اولیه انجام شود.

 

کلام پایانی

بسیاری از ورزشکاران و طرفداران مشتاق تناسب اندام، از مکمل‌های غذایی استفاده می‌کنند تا به آن‌ها کمک کند توده عضلانی بسازند و سریعتر پس از تمرین ریکاوری کنند.

مجموعه کاملی از مکمل‌ها بدون نسخه موجود است. حتی راهروهای سوپرمارکت دارای بخش‌های ورزشی اختصاصی هستند که حاوی مکمل‌هایی برای قبل و بعد از تمرین هستند. مکمل‌های تمرینی رایج شامل کراتین، اسیدهای آمینه و مکمل‌های پروتئینی هستند. اما برخی از مکمل‌‌ها و داروها ممکن است به ریزش مو کمک کنند، به خصوص اگر قبلاً مستعد ریزش مو هستید. خوشبختانه، یک راه آسان برای معکوس کردن ریزش مو با قرص مو وجود دارد. امروز درباره درمان ریزش موی مردانه ما بیشتر بیاموزید و یک قرار ملاقات برای شروع بازسازی موهای سالم در کلینیک مو ماه زر، معتبرترین مرکز کاشت مو شهرک غرب، رزرو کنید.

5/5 - (1 امتیاز)

10 پاسخ

 1. سلام وقت بخیر دوستم توی کار پخش ژل هست. من اگه ژلو تهیه کنم فقط کار تزریق ژل باسن انجام میدین؟

  1. قیمت کدوم خدمت رو می‌خواید دوست عزیز؟ با مشاورین ما تماس بگیرید.
   02191002555

 2. سلام می خواستم بدونم لیزر زیر بغل سرطان زا نیست ؟

  1. دوست عزیز شما باید با مشاورین مرکز لیزر ما صحبت کنید.
   اطلاعات تکمیلی را در وبسایت لیزر به نشانی https://drtattoo.co/ مطالعه کنید.

 3. با اختلاف بهترررررررررررین ژل لب رو تزریق میکنید دکتر جااان

  1. حوشحالیم که راضی بودید البته که شما در مرکز تزریق ما انجام دادید.
   اطلاعات تکمیلی را می‌توانید در وبسایت مرکز تزریق ما به نشانی https://drlaghari.com/ مطالعه کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مشاوره و دریافت تخفیف؛ ویژه مقاله ریزش مو با مکمل بدنسازی

تلگرام-کلینیک-مو-ابرو-ماه زر

مشاوره رایگانه باهامون تماس بگیر.

ما را درشبکه‌های اجتماعی دنبال کنید.

آپارات کاشت مو و ابرو ماه زر

اینستاگرام کاشت مو و ابرو ماه زر

یوتیوب مرکز مو و ابرو زیر نظر کلینیک ماه زر

Call Now Buttonمشاوره رایگان(کلیک کنید)
روش‌های کاشت مو قبل و بعد کاشت ابرو قبل و بعد کاشت مو کاشت ابرو در یک جلسه